Nowe zjawiska w polskiej literaturze i sztuce

Prezentujemy tu najbardziej kreatywnych polskich pisarzy i artystów. Niektórzy z nich tworzą awangardę literacką i artystyczną. Warto, by nasi Czytelnicy byli jako tako zorientowani, co się dzieje w świecie twórczym, bo poznawali zjawiska trudne, skomplikowane, ale ważne, bowiem one odsłaniają nową polską rzeczywistość. Kornel Morawiecki od samego początku, kiedy tworzył „Gazetę Obywatelską” zwracał uwagę na… Czytaj dalej Nowe zjawiska w polskiej literaturze i sztuce

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 44

Sami nie wiecie, co posiadacie!

Ze znakomitym reżyserem, Stanisławem Melskim, twórcą rewelacyjnego spektaklu „Szewcy” Witkacego w Teatrze Polskim we Wrocławiu – rozmawia Stanisław Srokowski Stanisław Srokowski: W recenzjach ze słynnego już spektaklu „Szewcy” Witkacego w Twojej reżyserii w Teatrze Polskim, pisałem m.in. „Oto we Wrocławiu objawił swój dużej miary artystycznej talent twórczy ceniony dotychczas aktor, Stanisław Melski (…), pokazując ostry… Czytaj dalej Sami nie wiecie, co posiadacie!

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 41

Spotkanie z Krzysiem (6)

18.12.2009 Pogrzeb Gulbinowicza, grubo ponad setka ludzi. Kornel, jego najmłodszy syn, Hania Łukowska-Karniej z córką, Wojtek Myślecki, Zbigniew Jagiełło, ludzie SW. Pochowany na Bujwida. Nad grobem Kornel powiedział:To bohater podziemnej walki. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim. Gdy go złapała milicja z ulotkami, a miał przy sobie chyba ze 100 egzemplarzy, bezpieka oznajmiła – „Jak nic 3… Czytaj dalej Spotkanie z Krzysiem (6)

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 40

Krzysio Gulbinowicz (5)

24.06.2008 Zmarł poeta z kręgu SW, Antek Roszak… Dobry poeta. Nikt się nim specjalnie nie zaopiekował. Środowisko solidarnościowe nie stanęło na wysokości zadania. Zadzwonił do mnie Krzysio Gulbinowicz i prosił o spotkanie, bo jest rozbity psychicznie. Antek był jego dobrym znajomym, może nawet przyjacielem. Blisko trzy godziny gadaliśmy. Skarżył się na (…) Lazarowicza i całą… Czytaj dalej Krzysio Gulbinowicz (5)

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 39

Spotkanie z Krzysiem (4)

08.08.06 Jakoś samoistnie tak się stało, że spotykam o tej porze Krzysia Gulbinowicza. Już nawet nie pamiętam, czy umawialiśmy się na te dwutygodniowe spotkania, czy one zaprogramowały się same, w każdym razie Krzysio siedział przy stole, tuż koło Klubu Związków Twórczych i jak się okazało, czekał na mnie. I ja zamiast pójść do biblioteki, przysiadłem… Czytaj dalej Spotkanie z Krzysiem (4)

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 38

TŁUSTE KOTY

czyli PARLAMENT ZWIERZĄT Od redakcji: To fragment nowej powieści, którą autor prezentuje w mediach społecznościowych. Wcześniej jego bohaterowie, zwierzęta, zebrały się na wielkiej polanie lasu, by radzić, jak się mają bronić przed zagładą. I postanowiły powołać swoje partie polityczne, które utworzą parlament. Zdarza się jednak czasem, że zwierzęta odbywają prywatne rozmowy. Tutaj właśnie mamy taką… Czytaj dalej TŁUSTE KOTY

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 38

Krzysio Gulbinowicz (3)

24.07.2006 Spotkanie z Krzysiem Gulbinowiczem. Ustaliliśmy sobie niezobowiązująco, że będziemy się spotykać co dwa tygodnie koło Klubu Związków Twórczych i będziemy rozmawiać o literaturze. Krzysztof zjawił się w niezłej formie. Poprosił, bym mu postawił piwo i postawiłem. Wtedy zaczął opowiadać o sobie. Najpierw przypomniał epizod ze spotkania z Piotrem Lamprechtem, na którego natknął się kilka… Czytaj dalej Krzysio Gulbinowicz (3)

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 37

Krzysio Gulbinowicz (2)

Ważna rozmowa 10.07.2006 Dobra i głęboka rozmowa z Krzysiem Gulbinowiczem. To rozdarta, tragiczna postać. I dobry prozaik. Niestety, pije bez umiaru. Zwykle chce ode mnie wydębić jakiś grosz na alkohol. Nie daję mu. Ale dziś, przy stoliku, zafundowałem mu kielicha. I gadaliśmy o życiu i literaturze, o Dostojewskim, Gogolu, Wojaczku, a przede wszystkim o dramacie… Czytaj dalej Krzysio Gulbinowicz (2)

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 36

Apel do szkół, kuratoriów, nauczycieli

Szanowni Państwo! Młode talenty rodzą się już w szkole i na studiach. Obejmują różne dziedziny życia, także literaturę i sztukę. Zapraszamy do udziału w konkursie literackim dwutygodnika „Prawda jest ciekawa”. Będziemy zobowiązani za podanie do wiadomości publicznej w Państwa szkole regulaminu tego konkursu. Szczególnie prosimy o zainteresowanie polonistów i innych nauczycieli przedmiotów humanistycznych. Dajmy szansę… Czytaj dalej Apel do szkół, kuratoriów, nauczycieli

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: nr 36