Myśleć po polsku

15 listopada br. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu odbyła się konferencja naukowa „Myśleć po polsku. Koncepcje i postulaty Kornela Morawieckiego tu i teraz”. Organizatorem wydarzenia był Instytut Kornela Morawieckiego – wydawca gazety Prawda jest ciekawa, przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Ossolineum i Centrum Historii Zajezdnia.

Zebrani obejrzeli krótki filmowy wstęp składający się z fragmentów wystąpień Kornela oraz laudacji wygłoszonej przez Tomasza Wróblewskiego podczas uroczystości wręczenia Morawieckiemu Nagrody Kisiela, a także migawek ze stanu wojennego – przygotowany przez Mateusza Jerzmańskiego, który czuwał nad techniczną stroną wydarzenia.

Marta Morawiecka – prezes Instytutu Kornela Morawieckiego i redaktor naczelny Prawda jest ciekawa powitała wszystkich, a następnie przedstawiła prelegentów: Adama Borowskiego, dr Grzegorza Waligórę, księdza dr hab. Tomasza Błaszczyka, a także gospodarza miejsca – dr Łukasza Kamińskiego. Dyrektor Ossolineum, równocześnie współautor publikacji poświęconych Solidarności Walczącej, podkreślił wielką wartość płynącą z powrotu do koncepcji Kornela Morawieckiego w kontekście współczesnych wyzwań.

Na konferencję przybył z Podlasia senator RP Marek Komorowski wraz z małżonką, natomiast z Sulejówka dotarł do Wrocławia Michał Drozdek – socjolog, filozof, publicysta i jeden z autorów piszących do naszej gazety. Jemu powierzono prowadzenie konferencji.

Michał Drozdek, zanim oddał głos pozostałym uczestnikom, opowiedział o swoim doświadczeniu spotkania z Kornelem Morawieckim, jego myślą i działalnością. Podkreślał widoczne u Kornela wytrwałe dążenie do prawdy i niezwykłą uczciwość intelektualną oraz nadzwyczajną umiejętność słuchania każdego człowieka.

Tematem wystąpienia Adama Borowskiego były spotkania z Kornelem Morawieckim w stanie wojennym i później. Opowiadał, że gdy pierwszy raz spotkał się z Kornelem, spodziewał się jakichś rozkazów. Zamiast rozkazów Kornel zaprzysiągł nowego członka Solidarności Walczącej i zostawił mu wolną rękę w działaniu. Pan Adam opowiadał też o kwestiach, w których różnił się z Morawieckim. Na przykład miał do pewnego czasu inne zdanie na temat Okrągłego Stołu. Niezwykłe było to, że różnice w poglądach nawet na ważne sprawy nie czyniły ich przeciwnikami. Kornel próbował zrozumieć każdego człowieka, nawet esbeka czy Rosjanina.

Po wystąpieniu Adama Borowskiego zebrani mogli obejrzeć nagraną dnia poprzedniego wypowiedź mieszkającej w Waszyngtonie Marii Koziebrodzkiej, która nie mogła osobiście przybyć na konferencję. Opowiadała o Radzie Solidarności Walczącej, jak powstała, kto wchodził w jej skład i jaką odegrała rolę w powołaniu do życia i kierowaniu działalnością Solidarności Walczącej. Pani Maria wspominała też ostatnie spotkanie z Kornelem, na którym zapytała go, co jest teraz największym zagrożeniem naszego kraju. Kornel odpowiedział, że jest to brak jedności. Trzeba pracować nad zasypaniem podziału społeczeństwa na dwa plemiona, bo to nas osłabia i nie pozwala wykorzystać potencjału.

Dr Grzegorz Waligóra opisał mrówczą pracę historyków IPN związaną ze źródłami dokumentującymi działalność SW oraz o niedawno odkrytych bardzo cennych teczkach z korespondencją Kornela Morawieckiego i innych członków kierownictwa SW, które rzucają nowe światło na historię organizacji. Odczytanie prawdziwego sensu tych listów utrudniał stosowany przez ich autorów swoisty szyfr pełen skrótów i pseudonimów. Trzeba było sporej pracy, by odkryć prawdziwe znaczenie wielu słów, które zmieniano z obawy przed ewentualnym dostaniem się listów w ręce funkcjonariuszy SB.

Ponieważ wypowiedzi prelegentów przedłużyły się, a dawka informacji była ogromna, prowadzący zarządził przerwę na kawę i przekąskę. Muszę przyznać, że był to najzdrowszy poczęstunek, jaki zdarzyło mi się smakować na podobnych imprezach. Składał się z doskonałych sałatek, świeżego pieczywa, kawy i herbaty.

Po przerwie uczestnicy wysłuchali referatu księdza dr hab. Tomasza Błaszczyka na temat prawdopodobnych inspiracji filozoficznych „Kierunku” Kornela Morawieckiego. Ksiądz wskazywał na powiązania filozofii przywódcy SW z Kartezjuszem i słynnym zdaniem „cogito ergo sum” oraz z elementami myśli Tomasza z Akwinu i innych chrześcijańskich autorów.

Następnie zebrani obejrzeli film Alicji Grzymalskiej „Ludzie Solidarności Walczącej – Kornel Morawiecki”.

Na koniec odbyła się dyskusja z udziałem zebranej publiczności. Przebijała się w niej troska o losy naszego kraju a także zaniepokojenie i wręcz oburzenie postępowaniem obecnie rządzących polityków. Uczestnicy zastanawiali się też jak popularyzować wartości i myśl Kornela Morawieckiego wśród współczesnej młodzieży.

Głos zabrał także senator Marek Komorowski, który otrzymał mandat senatora kandydując z okręgu, w którym do wyborów miał wystartować Marszałek Senior. Niestety śmierć Kornela 30 września 2019 roku zadecydowała o zmianie kandydata. Senator Komorowski mimo sporego dystansu pomiędzy Dolnym Śląskiem a Podlasiem, stara się zawsze brać udział w wydarzeniach upamiętniających postać przywódcy Solidarności Walczącej.

Konferencja była pierwszym tak znaczącym wydarzeniem zorganizowanym przez Instytut Kornela Morawieckiego. Wydaje się, że niezwykle udanym. Wszyscy uczestnicy, zarówno prelegenci jak i publiczność byli niezwykle zaangażowani, a poziom merytoryczny wystąpień był bardzo wysoki. Intencją Instytutu Kornela Morawieckiego jest coroczna kontynuacja konferencji pod wiele znaczącym tytułem „Myśleć po polsku”. Dodatkowo redakcja PJC oraz osoby zaangażowane w prace Instytutu mają zamiar przygotować publikację dokumentującą piątkową konferencję. Oby z sukcesem.

Fot. autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *