Orszak Trzech Króli także w Krakowie

W sobotę, 6 stycznia, w Krakowie odbyła się 14. edycja Orszaku Trzech Króli. Tradycyjnie, kolędnicze pochody wyruszyły z trzech różnych punktów miasta, aby spotkać się na Rynku Głównym i razem oddać pokłon Dzieciątku. Podobnie jak w poprzednich latach Orszak króla europejskiego do Świętej Rodziny przyprowadził metropolita krakowski. Pomimo, że padał rzęsisty deszcz, wydarzeniu towarzyszyli tłumnie mieszkańcy i turyści.

„W jasełkach leży!” oto hasło tegorocznego Orszaku. Przeszedł on do Rynku trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego parku Wioski Świata oraz z placu Matejki. Orszak niebieski (afrykański) wyruszył ok. godz. 11.00 z placu Matejki, przeszedł ulicą Floriańską na plac Mariacki, przez Mały Rynek, ul. Sienną i dotarł do sceny przed wieżą ratuszową. Orszak zielony (azjatycki) wyruszył przed godz. 10.00 z ul. Tynieckiej do kościoła pw. św. Stanisława Kostki przy ul. Konfederackiej, gdzie o godz. 10.00 została odprawiona msza święta. Następnie orszak przeszedł mostem Grunwaldzkim i Plantami do Rynku Głównego. Orszak czerwony (europejski) wyruszył z Wawelu ok. 11 godziny, po uprzednim odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla przed katedrą. Następnie przeszedł na Rynek Główny. Orszak czerwony (europejski) uformował się na Wawelu po mszy świętej, której o godz. 10 przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Król afrykański, który na trasie spotykał różnych krakowskich świętych, jechał na specjalnym ruchomym podeście, a król azjatycki – na rikszy.

Wszystkie trzy orszaki przed południem spotkały się na Rynku Głównym. Tam, zgodnie z tradycją, królowie oddali pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu Bożemu (w tej roli wystąpił mały Józef, najmłodszy z ośmiorga dzieci Julianny i Jakuba Wołków).

Modlitwę poprowadził abp Marek Jędraszewski, który w krótkim wystąpieniu powiedział: Uroczystość Objawienia Pańskiego – tego, że Jezus Chrystus, Boży Syn, objawił się jako człowiek – to jedna wielka lekcja tego, czym jest miłość Boga do człowieka, miłość pełna pokory i uniżenia, ale też miłość, która jednocześnie budzi szacunek i wdzięczność ludzi. Tę wdzięczność i ten szacunek, przed wiekami wyrazili mędrcy ze Wschodu, przychodząc do Betlejem za gwiazdą. Idąc dziś za nimi, musimy uczyć się prawdy o swojej godności i przeznaczeniu do wieczności.

Na przygotowanej scenie wystąpili: Lidia Jazgar, Anna Sokołowska, Jacek Wójcicki, Jan Wojdak, Dariusz Kordek i Łukasz Lech. Wśród licznych uczestników tego kolorowego korowodu odbyła się zbiórka na rzecz projektu mieszkaniowego dla osób bezdomnych, prowadzonego przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio. Przejścia orszaków odbyły pod nadzorem policji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *