Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Główne krakowskie uroczystości w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się 13 kwietnia 2024 r. Obchody rocznicy rozpoczęły się mszą świętą w kościele Garnizonowym pw. św. Agnieszki, ul. Dietla 30.

Dalsza część uroczystości miała miejsce przed Krzyżem Katyńskim na placu ojca Adama Studzińskiego. Towarzyszył temu ceremoniał wojskowy. Pod krzyżem upamiętniającym zbrodnię katyńską złożono wieńce i kwiaty. Został odczytany Apel Pamięci, oddano też salwę honorową.

Do Zbrodni Katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. 18 generałów, 350 pułkowników i podpułkowników, tysiące oficerów, tysiące policjantów i funkcjonariuszy innych służb mundurowych. Doliczyliśmy się 21 857 – co najmniej tylu polskich jeńców wojennych Sowieci zamordowali w Katyniu i innych miejscach kaźni. Od ogłoszenia informacji o odkryciu masowych grobów obywateli Polski minęło ponad 80 lat. Prawda o sprawcach ludobójstwa, dokonanego przez funkcjonariuszy NKWD, została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach i do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Przez lata prawda o zbrodni była ukrywana i zakłamywana. Winą za rozstrzelanie oficerów władze Związku Radzieckiego próbowały obarczyć zbrodniarzy hitlerowskich, jednak trybunał norymberski z braku dowodów pominął ten punkt w akcie oskarżenia. Dopiero w 1990 roku ZSRR przyznał, że Polaków rozstrzelali funkcjonariusze NKWD.

Dziś Zbrodnia Katyńska jest uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną oraz zbrodnię przeciwko ludzkości.

Organizatorami uroczystości byli: Oddział IPN w Krakowie, wojewoda małopolski oraz Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *