Ukazał się trzeci, bardzo ciekawy numer kwartalnika Wolni i Solidarni – między ideą a praktyką. Fundacja „Otaczaj blaskiem” po raz kolejny zabiera czytelników do świata współczesnych idei, historycznych wydarzeń i intrygujących książek, które zespół redakcyjny pod wodzą prof. Krzysztofa Brzechczyna udostępnił naszej refleksji.
Bardzo inspirujący okazał się tekst Patryka Rajtara: Skąd się bierze wzrost popularności populizmu w demokracji liberalnej? Próba analizy teoretycznej w świetle nie-Marksowskiego materializmu historycznego. Autor wskazuje, że w systemach demokratycznych władza trafia do nieoficjalnych części hierarchii władzy, do jej niewybieralnych ogniw, do ciał eksperckich i doradczych. W dziale Rosja i Europa Środkowa Régis Genté prezentuje „Rosyjskie kręgi władzy”. Francuski dziennikarz analizuje pozorną lojalność moskiewskich elit, co w sposób naturalny odnosimy do informacji o kolejnych dniach wojny rosyjsko-ukraińskiej. Do tego polecamy zapis dyskusji: Idea solidaryzmu Kornela Morawieckiego. Między historią a teraźniejszością oraz recenzje książek, w tym pozycji wydanej przez Archiwum Akt Nowych – „Księga poczty podziemnej organizacji Solidarność Walcząca” napisanej przez Janusza Gajewskiego i Zbigniewa Rutkowskiego.
Kwartalnik udostępnia swoje łamy naukowcom, analitykom, dziennikarzom a także poetom i licealistom. Dzięki temu otrzymaliśmy pismo różnorodne, z ciekawymi, prowokującymi do przemyśleń, artykułami. Zachęcamy do lektury.