Fundacja OTACZAJ BLASKIEM wydała dziewiąty numer kwartalnika „Wolni i Solidarni. Między Ideą a Praktyką”. W dużej części poświęcony jest on dyskusji na temat przyszłości Trójmorza i miejscu w nim Polski. Temat ten wpisuje się w planowany na koniec kwietnia w Warszawie drugi już Szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI), którego gościem będzie prawdopodobnie prezydent USA. Wprawdzie Inicjatywa Trójmorza to projekt formalnie nie wychodzący poza państwa Unii Europejskiej, ale autorzy „Wolnych i Solidarnych” uprzedzają możliwe postulaty USA, które mogą zostać wyartykułowane podczas warszawskiego szczytu, dyskutując aspekty wykraczające poza ciasne widzenie Trójmorza przez administrację brukselską. Dlatego – by nie być w kwietniu zaskoczonym – warto zapoznać się z podnoszonymi kwestiami o roli Polski w tej części Europy.
Znakomitym oderwaniem się od widzenia świata przez pryzmat brukselskich oczekiwań jest doskonały esej o mało znanym polskim ziemianinie, polityku, działaczu społecznym, przedsiębiorcy i pilocie – Emanuelu Małyńskim. Ten niewiarygodnie przenikliwy autor ponad 30 książek (po francusku) zmarł w 1938 roku, ale jego trafne przewidywania rozwoju sytuacji politycznej w Europie sięgają czasów współczesnych.
Teoretycy idei znajdą w numerze pogłębione rozważania o aksjologii solidaryzmu, natomiast praktycy Solidarności Walczącej – pracę historyczną o tekstach podziemnego dwutygodnika „Solidarność Walcząca” wykraczających poza Polskę i odnoszących się do innych narodów.
Numer zawiera także zapis inspirującej debaty o książce Kulturowe konteksty wojny – pokonferencyjnej pracy zbiorowej wydanej w 2023 roku przez Wydawnictwo „Rys”. W debacie biorą udział niektórzy autorzy publikowanych tam prac. Polecamy ją wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć, jak wojna zmienia kulturę i społeczeństwo.
Kwartalnik zamykają trzy recenzje polecanych książek: Na skróty do upragnionego pokoju Emanuela Małyńskiego, The Machine Age. An idea, a History, a Warning Roberta Skidelsky’ego oraz Na drodze do imperium. Kryzys Unii Europejskiej i upadek Republiki Rzymskiej. Paralele historyczne Davida Engelsa. Każda z tych recenzji zawiera nietuzinkowe spostrzeżenia z pewnością godne uwagi czytelników.Cały dziewiąty numer kwartalnika ma 148 stron. Można go dostać wpłacając na rachunek Fundacji OTACZAJ BLASKIEM (PL 43 1020 3176 0000 5402 0277 9163) darowiznę co najmniej 25 złotych „na cele statutowe” podając adres wysyłki w komentarzu przelewu.