W poniedziałek 3 marca 2025 roku, w sali im. Kornela Morawieckiego w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się dekoracja najwyższymi odznaczeniami przyznawanymi przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Złote Odznaki Honorowe Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego otrzymali między innymi współpracownicy i przyjaciele naszej redakcji: red. Anna Fastnacht-Stupnicka, dr Stanisław A. Bogaczewicz, Jan Zimroz oraz red. Tomasz Białaszczyk. Znaleźli się w gronie 40 wyróżnionych Dolnoślązaków.
Zasługi udekorowanych zostały opisane w uzasadnieniach do projektów uchwał w sprawie przyznania Odznaki Honorowej Złotej Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego. Zacytujmy te dokumenty.
Anna Fastnacht-Stupnicka jest autorką kilku książek, w tym „Od Św. Jadwigi do Marka Hłaski. Niezwykłe losy wybitnych ludzi na Dolnym Śląsku” oraz „Sagi wrocławskiej”, w której także są liczne wątki dotyczące Dolnego Śląska. Pierwsza dziennikarka z Dolnego Śląska, która w 1995 roku pojechała do Czeczenii jako korespondentka wojenna. Informacje i reportaże z terenów objętych wojną publikowała z redaktorem Cezarym Trytko, współuczestnikiem tej wyprawy, w Gazecie Wrocławskiej i pismach ogólnopolskich. Pracując w redakcji Gazety Wrocławskiej, Gościa Niedzielnego, Panoramy Dolnośląskiej, Ziemianina Wrocławskiego oraz jako redaktor naczelna biuletynu samorządowego „Żórawina. Nasza Gmina” publikowała wiele artykułów o problematyce dolnośląskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, obecnie pełni funkcję Sekretarza Zarządu Oddziału Dolnośląskiego SDP, jest delegatem na zjazdy ogólnopolskie. Działa również w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – jest autorką wysoko ocenianej książki „Zostali we Lwowie”, przedstawiającej losy Polaków, którzy nie opuścili swego miasta po II wojnie światowej. W Stowarzyszeniu Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo zajmuje się pomocą dla uchodźców z Ukrainy. W różnych środowiskach wygłasza prelekcje, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym.
Dr Stanisław Antoni Bogaczewicz będąc członkiem Oddziału Dolnośląskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, łączy aktywność dziennikarską z pracą w Instytucie Pamięci Narodowej. Jego działalność na rzecz propagowania wiedzy historycznej, przy wykorzystaniu różnorodnych form przekazu, nie ograniczała się jedynie do zagadnień związanych z dziejami najnowszymi. Zgodnie ze zgłaszanym zapotrzebowaniem różnych środowisk Dolnego Śląska zajmował się szeroką problematyką, poczynając od Chrztu Polski, przez XVI i XVII wiek, czas rozbiorów i powstań narodowych, I wojny światowej, XX-lecia międzywojennego, II wojny światowej i Polski Ludowej, po transformację ustrojową przełomu lat 80. i 90. XX wieku. Uczestnikami prowadzonych przez niego na Dolnym śląsku zajęć byli i są zarówno uczniowie szkół, wychowankowie specjalnych ośrodków wychowawczych, jak i osoby odbywające karę odosobnienia w aresztach śledczych i więzieniach a także nauczyciele i kombatanci. Dr Bogaczewicz jest autorem lub współautorem licznych publikacji o charakterze naukowym i popularnonaukowym zamieszczanych w wydawnictwach i prasie. Ich tematyka w dużej mierze nawiązuje do dziejów i wydarzeń dotyczących naszego regionu. Miał udział w powstaniu licznych wystaw, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych (współpracował m.in. z Teatrem Arka we Wrocławiu), mających na celu szerzenie wiedzy historycznej i kształtowanie właściwych postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich. Współuczestniczy w organizacji szkoleń stacjonarnych oraz wyjazdowych dla nauczycieli i wychowawców z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Wyrazem uznania dla kompetencji naukowych i znajomości zagadnień dotyczących dziejów Kościoła na Dolnym Śląsku było włączenie dr Bogaczewicza do powołanego przez ks. abp. Józefa Kupnego do zespołu Komisji Historycznej Archidiecezji Wrocławskiej ds. Beatyfikacji Sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza.

Jan Zimroz to wybitny przedstawiciel kadry inżynierskiej w górnictwie dolnośląskim. Od 40 lat jest zaangażowany na kierowniczych stanowiskach w KGHM Polska Miedź S.A. Jest wzorowym przedstawicielem kierowniczych gremiów tworzących strategiczne plany rozwoju; jest współautorem sukcesów tej „Dolnośląskiej Perły w koronie” Rzeczypospolitej Polskiej. Trudno przecenić jego wkład w szkolenie i rozwój kadry menadżerskiej Zagłębia Miedziowego. Jest zaangażowany w wiele spraw społecznych regionu. Wielokrotnie podejmował mandat do służby w samorządzie miasta Lubin i powiatu lubińskiego. Godne podkreślenia są jego zasługi dla organizowania i realizacji projektów upamiętniających historię osób i dzieł związanych z budową i rozwojem Zagłębia Miedziowego.
Tomasz Białaszczyk był uczestnikiem młodzieżowej opozycji antykomunistycznej na Dolnym Śląsku, współtwórcą Grup Oporu „Baszta”. Publikował w bezdebitowych tytułach: „Z dnia na dzień”, „Bez cenzury”. Przez wiele lat pracował we wrocławskich mediach: Dolnośląskiej Solidarności i Katolickim Radiu Rodzina. Współpracował z „Tygodnikiem Solidarność”, „Gościem Niedzielnym”, Telewizją EWTN i innymi. Pracował przy projekcie Odra 2006. W ramach Stowarzyszenia Ruch Kontroli Wyborów od 2010 uczestniczy w pracach kolejnych komisji wyborczych. Od 2022 we współpracy z IPN prowadzi projekt comiesięcznych spotkań „Internowani na Przystanku”. Zasiada we władzach Zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Serdecznie gratulujemy!
Redakcja PJC
Fot. Artur Waszkielewicz