Przyroda w mieście

12 czerwca tego roku w Paryżu zaledwie kilka kroków od Wieży Eiffla, zainaugurowano pierwszy las miejski położony w samym sercu miasta. Aby rewaloryzować wcześniej pokryty betonem Place de Catalogne zmieniając go w zieloną oazę posadzono prawie 500 drzew i ponad 16 000 roślin.

Mikrolas na Placu Katalońskim jest wzorem tego, w jaki sposób obszary miejskie można przekształcić w funkcjonalne zielone przestrzenie, a przy tym poprawić życie mieszkańców przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju środowiska oraz jego racjonalnego kształtowania. Tworzenie zielonej infrastruktury, czyli sieci terenów zieleni miejskiej jest jednym z działań na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców miast. Osłanianie roślinnością łatwo nagrzewających się materiałów takich jak beton, chroni je przed nadmiernym pochłanianiem promieni słonecznych, jak również pozwala uczynić przestrzeń bardziej przyjazną człowiekowi a dzięki zacienianiu terenu ograniczyć negatywne skutki upałów.

Głównym celem inicjatywy tworzenia mikrolasów w dużych i małych miastach jest stworzenie tzw. wysp chłodu, które mogą przyczynić się do obniżenia temperatur w miastach, poprawiając tym samym jakość życia mieszkańcom i turystom. Już wielu z nich wyraziło swoje zadowolenie i poparło inicjatywę nowego projektu zalesienia placu, opisując go jako wspaniałe miejsce, bardziej zielone i cichsze niż w przeszłości. Projekt ten stanowi ważny krok naprzód w walce z nadmierną urbanizacją i ociepleniem miast, demonstrując zaangażowanie Paryża w zrównoważony rozwój środowiska. Całkowity koszt plantacji przekroczył 9 mln euro, jednak inwestycję uznano za uzasadnioną długoterminowymi korzyściami, jakie przyniesie mikrolas. W całej Francji, mikrolasy stają się coraz bardziej popularne a wiele miast podąża za przykładem Paryża, tworząc swoje zielone miejskie przestrzenie czyli tzw. „płuca miasta”. Rośliny pochłaniają światło słoneczne, 50% jest absorbowane a 30% odbite, tak więc pomaga to stworzyć chłodniejszy i bardziej przyjemny klimat.

Skuteczność tych minilasów jest nadal przedmiotem dyskusji ale projektanci lasów miejskich ufają czasowi. Potrzeba bowiem czasu, nawet około piętnastu lat, zanim drzewa urosną i zapuszczą solidne korzenie, co umożliwi mikrolasowi pełny rozwój potencjału ekologicznego i różnorodności biologicznej. Ten okres wzrostu będzie miał kluczowe znaczenie dla oceny długoterminowego wpływu projektu.

W tej chwili inauguracja miejskiego mikrolasu w Paryżu stanowi znaczącą inicjatywę mającą na celu walkę z urbanizacją i ociepleniem miast. Projekt wykazał już swoją skuteczność w tworzeniu wysp świeżości i poprawie jakości życia w miastach a transformacja Palace de Catalogne wzbudziła wielki entuzjazm wśród turystów i mieszkańców stolicy Francji.

Istnieje nadzieja, że z czasem te mikrolasy staną się wzorem dla innych miast na całym świecie, przyczyniając się do bardziej ekologicznej, przyjaźniejszej dla mieszkańców przestrzeni miejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *