Instytut Kornela Morawieckiego

Słowo jest wyrazem naszych myśli, obiektywizuje je, czyni zrozumiałymi dla innych, prowokuje do czynu (lub bierności) i tworzy wspólnotę.

Tak rozumiał wagę słowa mój Tato i przez całe życie walczył i budował rzeczywistość słowem. Szukał prawdy, szukał mądrości, szukał sensu. Do tych poszukiwań zapraszał każdego człowieka. Urodził się, mieszkał i ukochał Polskę. Nie wyobrażał sobie wspanialszego miejsca do życia, nawet wówczas gdy jutrzenka wolności jeszcze nie zaświtała. Nieprawdopodobnie piękne dziedzictwo Polski stanowiło dla niego powód do dumy ale i wielkie zobowiązanie. Nie przejmował się warunkami w jakich przyszło mu żyć, nie ustępował przed realnymi zagrożeniami, nie bał się porażek. Nie słuchał tych, którzy twierdzili, że gazetki, hasła, programy, które pisze i drukuje, nie mają żadnego znaczenia.

Za komuny stworzył na nowo i wydawał Biuletyn Dolnośląski, a pierwszego papieża Polaka witał transparentem WIARA i NIEPODLEGŁOŚĆ. W stanie wojennym założył prężną konspiracyjną Solidarność Walczącą i pismo pod takim tytułem. W wolnej Polsce powołał Partię Wolności i wielokrotnie kandydował do Sejmu i Senatu RP. W 2015 roku z list Kukiz’15 dostał się do Sejmu i jako Marszałek Senior inaugurował posiedzenie VIII kadencji słowami: Niosę Ciebie Polsko, jak żagiew.

Bardzo często odwoływał się do słów ulubionego poety Jerzego Narbutta i jego: „wolnej myśli – tej już za nic nie daj”. W połowie 2011 roku, gdy poeta zmarł, Tato napisał: To zdanie ujmuje istotę europejskich dokonań, w których my Polacy mamy swoją cząstkę. Składa hołd myślicielom i odkrywcom, którzy swoją wolną myślą czynili Ziemię poddaną człowiekowi. Sam temu poetyckiemu nakazowi Narbutta próbowałem sprostać. Tak w trudnych latach 80. jaki i potem. Przywołał też wtedy inny wiersz poety:

„Którzy bezprawiu mówią nie
to choćby nawet słabi byli
to choćby nie najmądrzej żyli
solą tej ziemi są
tak Bóg
prosto po liniach pisze krzywych”.

W tym samym roku na jesieni 2011 Kornel Morawiecki założył dwutygodnik Gazeta Obywatelska. Prawda jest ciekawa. Redagował ją do śmierci. Chciał, żeby trwała dalej. Zapytany kiedyś, jak długo ma gazeta istnieć, odpowiedział: No, zawsze! Jego dzieło kontynuował Albert Łyjak, jeszcze ze wsparciem Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Niestety pod koniec 2022 roku zarząd Stowarzyszenia zadecydował o jej zamknięciu. Nie wyobrażałam sobie, aby można było do tego dopuścić.

Z garstką znajomych poprosiliśmy dziennikarzy o kontynuowanie współpracy i większość się zgodziła. Udało się nam pozyskać nowych autorów. Nie mieliśmy pieniędzy, nie dostaliśmy żadnego wsparcia – trzeba było myśl i słowo naszej gazety zakotwiczyć w Internecie, skoro nie stać nas było na druk. Prawdziwie oddolna, obywatelska inicjatywa. Po roku wydawania uznaliśmy, że pora już na „wyjście z podziemia”.

Pod koniec zeszłego roku za radą przyjaciół założyłam fundację. Na początku stycznia 2024 roku zebrała się po raz pierwszy Rada Instytutu Kornela Morawieckiego a 23 lutego br. Sąd Okręgowy we Wrocławiu wpisał do rejestru dzienników i czasopism dwutygodnik: Prawda jest ciekawa. Od tego momentu jego wydawcą jest Instytut Kornela Morawieckiego z siedzibą we Wrocławiu.

Naszym marzeniem jest rozwijać tę ale i inne działalności, które uważał za ważne i potrzebne mój kochany Tato. Zapraszamy wszystkich, którym bliskie są idee Solidarności Walczącej oraz solidaryzmu, do wspierania nas i współdziałania. Poniżej cytujemy fragmenty Statutu.

Celem Fundacji jest dokumentowanie, upamiętnianie, propagowanie oraz rozwijanie myśli, dorobku i działań patriotyczno-społecznych, politycznych i filozoficznych zapoczątkowanych i realizowanych przez Kornela Morawieckiego a także upowszechnianie idei chrześcijańskiej, niepodległościowej i solidarnościowej.

Fundacja realizuje swój cel m.in. poprzez:

  • organizowanie i współorganizowanie: konferencji, kongresów, paneli dyskusyjnych, warsztatów, debat, seminariów, szkoleń, wykładów, konkursów,
  • promowanie dobrego wizerunku Polski w świecie, także poprzez współpracę z Polonią,
  • organizowanie i propagowanie wydarzeń związanych z obchodami rocznic historycznych i upamiętnianie miejsc pamięci,
  • wydawanie periodyków, książek i materiałów – także audiowizualnych;
  • prowadzenie witryn internetowych, blogów, itp. i związanej z tym działalności w przestrzeni internetowej,
  • współdziałanie z samorządem lokalnym, administracją państwową, placówkami naukowymi i badawczymi, fundacjami, przedsiębiorstwami oraz innymi organizacjami, także zagranicznymi, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji,
  • organizowanie działalności edukacyjno-szkoleniowej i wychowawczej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych
  • inicjowanie i realizowanie działań na rzecz zdrowia fizycznego i psychicznego młodzieży i dorosłych,
  • promowanie zdrowych nawyków życia w ramach profilaktyki zdrowia,
  • podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska,
  • promowanie walorów turystycznych Polski,
  • upowszechnianie idei solidaryzmu społecznego.

Czytelników PJC, znajomych i przyjaciół zachęcamy do wspierania Instytutu, rozwijania jego działalności oraz kształtowania naszej wspólnej gazety. Znów nastały trudne czasy. Razem, we wspólnocie, obronimy Polskę przed barbarzyńcami i jeszcze piękniejszą przekażemy naszym dzieciom i wnukom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *