W piątek, 1 marca 2024 roku, w całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto to obchodzone jest od 2011 roku.
W lutym 2010 roku śp. Prezydent RP Lech Kaczyński zainicjował upamiętnienie bohaterów powojennej konspiracji poprzez złożenie na ręce marszałka Sejmu projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święta państwowego. Ostatecznie w lutym 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Nawiązuje do rocznicy zamordowania przez komunistów w 1951 roku członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” z jego prezesem ppłk Łukaszem Cieplińskim „Pług”, żołnierzem ZWZ-AK oraz sześcioma innymi działaczami WiN. Święto upamiętnia wszystkich żołnierzy i działaczy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego.
Krakowskie uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Niezłomnych składały się z dwóch części. Pierwsza to msza święta w Katedrze Wawelskiej. Druga część uroczystości odbyła się w Parku im. Jordana, gdzie z Wawelu przemaszerował pochód patriotyczny. W Galerii Wielkich Polaków przy pomnikach niezłomnych złożone zostały kwiaty i zapalone znicze. Odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa oddała salwę honorową. Krakowskie obchody w parku Jordana zgromadziły setki krakowian. Obecni byli kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, duchowni, wojsko i inne służby mundurowe. Także przedstawiciele organizacji i środowisk patriotycznych. Licznie i ze sztandarami stawiła się młodzież krakowskich szkół. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowało liczne grono pracowników, z dyrektorem oddziału dr hab. Filipem Musiałem oraz dyrektorem Biura Edukacji Narodowej dr Adamem Pleskaczyńskim.