Zakończenie I wojny światowej miało miejsce w Krakowie jeszcze w październiku 1918 roku po tym, jak 30 października żołnierze opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie.
Od tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski – państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. Stało się tak dlatego, że mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili do pokojowego przejęcia władzy. Od 1998 roku Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków rozpoczęło promowanie historii poprzez organizowanie Międzynarodowych Obchodów Oswobodzenia Krakowa spod władzy zaborców. Wydarzenie upamiętniono już po raz 25. i jak co roku na Placu Niepodległości (niegdyś Placu Legionów Józefa Piłsudskiego). Podgórskie uroczystości były przez lata systematycznie rozbudowywane przez Stowarzyszenie poprzez ożywianie kolejnych historycznych miejsc: Starego Cmentarza Podgórskiego i budynku przy ul. Wielickiej 1, gdzie mieściły się niegdyś koszary (teraz część Muzeum Krakowa) oraz o najważniejsze z nich, czyli Dworzec Kolejowy Kraków-Płaszów.
W 2018 roku Stowarzyszenie ufundowało tablicę upamiętniającą pierwsze wolne miejsce odradzającego się państwa polskiego. Tablica została odsłonięta na budynku dworca Polskich Kolei Państwowych.
W efekcie dzięki Stowarzyszeniu Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi istnieje utrwalony zwyczaj międzynarodowego świętowania Obchodów Oswobodzenia Krakowa spod władzy zaborców. Włączenie w realizowane uroczystości przedstawicieli zagranicznych stowarzyszeń pozwoliło na stworzenie tradycji, z którą za sprawą „bezkrwawej rewolucji” mogli się utożsamiać goście zagraniczni z państw tworzących niegdyś wielonarodową i wielokulturową monarchię naddunajską, stając się istotną częścią upamiętnianej historii i tradycji kultywowanych w Małopolsce.
Należy pamiętać, że to w Krakowie 31 października 1918 roku utworzono pierwsze oddziały Wojska Polskiego, które podjęły trud walki o granice tworzącej się II Rzeczypospolitej Polskiej. Dlatego od lat Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków dba o to, aby uroczystości odbywały się z udziałem przedstawicieli Wojska Polskiego i służb mundurowych, których reprezentanci w nocy z 30 na 31 października 1918 roku stali się żołnierzami Wojska Polskiego i funkcjonariuszami wolnej Polski.