Bitwa legionistów Józefa Piłsudskiego stoczona nieopodal wsi Krzywopłoty, w powiacie olkuskim, w dniach 17-18 listopada 1914, rozegrała się pomiędzy oddziałami Austro-Węgier i Rosjan. Poległych 46 legionistów pochowano w zbiorowej mogile. Miejsce bitwy Józef Piłsudski nazwał „krzywopłockimi legionowymi Termopilami”. W 1920 roku, z inicjatywy Piłsudskiego, na cmentarzu w pobliskim Bydlinie stanął pomnik – kilkumetrowy kamienny krzyż zdobiony legionowymi symbolami. Jako pierwszy wśród poległych na pomniku został wymieniony porucznik Legionów Polskich Stanisław Paderewski, przyrodni brat Ignacego. W 1937 roku z inicjatywy i ze składek legionistów wybudowano w Bydlinie szkołę powszechną.
Uroczystości z okazji 109. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami odbyły się w miejscu, w którym w listopadzie 1914 roku zginęło 46 legionistów Józefa Piłsudskiego, a 131 rannych dostało się do niewoli.
Mszę za Ojczyznę na cmentarzu w Bydlinie odprawił arcybiskup Adrian Galbas. Po mszy świętej odbył się apel poległych oraz składanie wieńców i kwiatów w hołdzie poległym legionistom, spoczywającym we wspólnej mogile na bydlińskim cmentarzu. Uroczystości rocznicowe zostały uświetnione obecnością m.in. Stowarzyszenia Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków.
Organizatorem wydarzenia była Gmina Klucze na czele z wójtem Norbertem Bieniem. Udział wzięli m.in. minister Agnieszka Ścigaj, wojewoda Ryszard Pagacz i starosta olkuski Bogumił Sobczyk. Uroczystości zorganizowane zostały przez Gminę Klucze w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kluczach, Szkołą Podstawową im. J. Piłsudskiego w Bydlinie oraz ze Stowarzyszeniem „Otwarci” z Bydlina. Uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowali artystyczny program. Patronat Honorowy nad tegorocznymi obchodami objął wojewoda małopolski, zaś oprawę uroczystości tradycyjnie przygotowali żołnierze Wojska Polskiego, wystawiając między innymi wartę honorową przy pomniku.