Od dziesiątków lat marksiści, a od lat kilku neo-marksiści starają się przejąć rząd dusz, a faktycznie władzę nad światem. Czynią to na zasadach znanych od wieków: „dziel i rządź” i poprzez dawanie obietnic bez pokrycia: „chleba i igrzysk”. Czasem to drugie niezbyt wychodzi, bo na przykład zabraknie masła, ale walka, skłócanie i nienawiść szerzone są permanentnie.
Wdawanie się z nimi w polemiki, z wielu powodów, o których można by pisać rozległe referaty, jest w tym miejscu niezbyt celowe. W skrócie wyjaśnia to już tytuł książki prof. Jana Majchrowskiego „Przeciw uzbrojonym analfabetom”, który to odnosi się do przestrogi ojca autora wyniesionej z oflagu w Murnau. Stanisław Majchrowski powtarzał, „by nie ginąć z rąk uzbrojonego strażnika-analfabety, bo nie warto. Mądrzejszy powinien przeżyć.” Autor na przykładzie swojego życia odnosi tę przestrogę również do zagrożenia utraty wartości, o których utrzymanie warto zabiegać w umiejętny i rozsądny sposób.
W tym momencie przypomina mi się z czasu słusznie minionego popularna piosenka Wojciecha Młynarskiego „Róbmy swoje”. Gdy porównamy to z – wydawać by się mogło – podobnym hasłem Jerzego Owsiaka, a jakże w rzeczywistości odmiennym: „róbta, co chceta”, to wydaje się, że ostrzeżenia ojca i syna Majchrowskich stają się jeszcze bardziej aktualne. Gdy jeszcze popatrzymy na „naprawianie” oświaty, w którym „myśli i czyny” Owsiaka mają niebagatelne znaczenie, to ostrzeżenia o deprawacji dzieci i młodzieży stają się chyba bardziej zrozumiałe. Na tym tle wyraziście wybija się apel wybitnego historyka prof. Andrzeja Nowaka o rozważenie potrzeby nauczania równoległego.
W tym momencie warto wspomnieć o godnym polecenia choć niszowym „Skarbcu historii 2025” w formie kalendarza Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Być może blisko 10-letnie doświadczenie Rycerzy w przekazie treści historycznych i patriotycznych ludziom młodym może stać się inspiracją dla podobnych wydawnictw z dziedziny kultury, literatury, religii, czy nawet przedmiotów ścisłych.
Kilka zdań o kalendarzu, który w roku 2025 zajmuje się głównie przybliżeniem historii II wojny światowej w Polsce, ze szczególnym uwydatnieniem roli Niemiec. Krótkie 2-3 zdaniowe notki pokazują najistotniejsze wydarzenia danego dnia dotyczące tego zagadnienia. Wszystkie te hasłowe opisy są zakończone QR-kodem, do otwarcia w aplikacji w komórce, gdzie jest znacznie więcej treści a czasem film. Nadto na końcu wydawnictwa została opisana niesłychanie ważna rocznica 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego, która jest tożsama z 1000-leciem Królestwa Polskiego.
Treści zawarte w „Skarbcu historii” mogą służyć pomocą w tzw. nauczaniu równoległym, zarówno w szkole, jak i poza nią. Jednocześnie mogą pomóc uczniowi w samokształceniu, a także w codziennym systematycznym pogłębianiu wiedzy historycznej. Dodatkowo wydawnictwo wydaje się przydatne do pogłębiania rodzinnych kontaktów międzypokoleniowych. Załóżmy, że dziadek lub babcia nie potrafią otworzyć QR-kodu do ciekawej wiadomości i proszą wnuka lub wnuczkę o pomoc. Dalsza część rozmowy potoczy się w zależności od chęci i potrzeb obydwu stron.
„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży (wy)chowanie” – te słowa wypowiedziane ponad czterysta lat temu przez kanclerza Jana Zamoyskiego, wielkiego hetmana koronnego Rzeczypospolitej Obojga Narodów, to znakomita sentencja, która do dziś nie straciła na swej aktualności. Co więcej w ostatnim czasie, jakby na aktualności zyskała.
Adres mailowy, na który można wysyłać zamówienia na kalendarze z podaniem imienia, nazwiska, adresu pocztowego i telefonu: