Szkłem, światłem, kamieniem

Światowe nagrody

Wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu wygrał w międzynarodowym konkursie na najlepsze dzieło sztuki w przestrzeni publicznej CODAawards 2024. Monument otrzymał aż dwie główne nagrody – zwyciężył w kategorii „Public Spaces” (werdykt międzynarodowego jury) oraz w głosowaniu publiczności z całego świata „People’s Choice”. CODAwards przyznawana jest za najlepsze dzieło sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej na świecie.

Brawo Czytelnicy naszego dwutygodnika, brawo Wrocławianie, brawo Polacy w kraju i zagranicą. Wasze głosy rozstrzygnęły o wygranej. Zachętę do internetowego głosowania na wrocławską instalację poświęconą Wyklętym zamieściliśmy w nr 39 PJC z dnia 26 czerwca br. Zaangażowało się w to wiele środowisk. Dziękujemy!

Od 8 maja tego roku Pomnik Żołnierzy Niezłomnych stoi w centrum Wrocławia, na zielonym skwerze, przy ruchliwym skrzyżowaniu. Relację z jego odsłonięcia czytali Państwo w nr 36 PJC z 15 maja 2024 roku. Mimo że epopeja jego budowy trwała 9 lat, ostatecznie powstał monument, który doceniono nie tylko w Polsce ale i na świecie. Cel został osiągnięty dzięki współpracy wielu instytucji, władz i środowisk z

Wrocławskim Centrum Historii „Zajezdnia” na czele. Na ostatniej prostej konieczne okazało się dofinansowanie z rezerwy ogólnej budżetu państwa udzielone przez premiera Mateusza Morawieckiego. CH „Zajezdnia” rozpoczęło już działalność edukacyjną wokół Pomnika, pokazując dramatyczne losy żołnierzy pierwszej i drugiej konspiracji.

Dla dr Andrzeja Jerie, dyrektora Centrum Historii „Zajezdnia”: Ten pomnik jest niemym świadectwem ofiary, którą poniosło całe pokolenie powojenne, a jego największą winą i dramatem było to, że po wojnie nie chciało zgodzić się na porządek przyniesiony do Polski na sowieckich bagnetach. Często znajdowali się oni w sytuacji dramatycznej i bez wyjścia, stojąc przed wyborem: iść do więzienia, poddać się brutalnym śledztwom, być skazanym w procesach politycznych, które najczęściej kończyły się wyrokami śmierci lub dożywotniego więzienia, albo walczyć w lasach, ukrywać się.

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych na skwerze przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej stał się atrakcją historyczną i artystyczną Wrocławia. Jego twórcy Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass opowiedzieli dramat Wyklętych poprzez śmiałą wizję, wrażliwość i zastosowanie nietypowych technik. Pomnik-instalacja przyciąga wzrok o różnych porach dnia i nocy. Prowokuje do refleksji i nie pozostawia obojętnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *