Wolni i Solidarni

Szósty numer kwartalnika „Wolni i Solidarni” (LATO 2014) udało się Fundacji OTACZAJ BLASKIEM wydać z niewielkim poślizgiem. Warto było jednak poczekać na to dopracowane, stuczterdziestostronicowe czasopismo, które powoli staje się ośrodkiem ogniskującym dyskusje wokół idei wyrastających z dawnej „Solidarności Walczącej”.

Trzonem numeru jest zapis debaty grona naukowców nad książką profesorów Antoniego i Bartłomieja Kamińskich „Świat na krawędzi. Czy projekt liberalno-konstytucyjny sprosta wyzwaniom współczesności?”. Prowadzona przez prof. Krzysztofa Brzechczyna dyskusja jest pasjonująca, nawet dla tych, którzy wydanej w zeszłym roku przez Instytut Studiów Politycznych PAN pracy Kamińskich nie czytali. Stawiane dziś pytania często nie znajdują odpowiedzi, ale jakże budzą skojarzenia z problemami, które próbował rozwiązywać ruch Kornela Morawieckiego czterdzieści lat temu…

Kwartalnik jednak nie stroni również od wydarzeń bieżących. Znajdziemy w nim rozważania o Centralnym Porcie Komunikacyjnym idące nieco w bok od partyjnych sporów koalicji i opozycji (Jerzy Żurko). Znajdziemy krótką i znakomitą analizę rządowych szokujących propozycji zmian w nauczaniu języka polskiego (prof. Dorota Heck). Proponujemy także relację z Tbilisi o niepokojących trendach integracyjnych Gruzji i Rosji (David Darchiashvili).

O ludziach niezwykłych i antytotalitarystach za południową granicą Polski, w dziale Historia najnowsza piszą: Monika Tresová z Koszyc (o wyświęconym w Krakowie in pectore słowackim księdzu Rudolfie Fibym) oraz Michał Valčo z Bratysławy (o luterańskim teologu Samuelu Osuskim).

Numer zawiera także dwie interesujące recenzje. Pracę „Bezpieczeństwo państwa w wybranych mowach Stanisława ze Skarbimierza”Teresy Grabińskiej omawia Z. Kuźniar, a „Miejsce Polski w Europie. Kwestie międzynarodowe w myśli politycznej opozycji demokratycznej 76-89” recenzuje prof. Brzechczyn.

Szósty numer kwartalnika zamykają jak zwykle profesjonalnie sporządzone angielskojęzyczne streszczenia artykułów. Najnowszy numer kwartalnika można nabyć pisząc na adres: info@otaczajblaskiem.pl a numery archiwalne są do pobrania z witryny www.czasopismo-wis.pl.

13.8.2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *