W ostatnich dniach dowiedzieliśmy się, że w dniu 19 czerwca 2024 roku podczas uroczystego spotkania Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uhonorował dr Orsolyę Zsuzsannę Kovács – Ambasador Nadzwyczajną i Pełnomocną Węgier w Polsce. Za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko–węgierskiej współpracy otrzymała Ona Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.
Orsolya Kovács kończy właśnie swoją misję nad Wisłą. W naszej pamięci zapisze się z pewnością jako wielka przyjaciółka Polski i Polaków. Obowiązki ambasadora pełniła w niełatwym czasie, kiedy za polską i węgierską granicą trwa brutalna wojna.
W marcu 2022 roku – kiedy przyjechała do Wrocławia – miałam zaszczyt zaprezentować Jej ciekawy zabytek związany w pewien sposób z Panoramą Racławicką, ale także ze stolicą Węgier. Mowa tu o wieńcu laurowym Jana Styki ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Ten artefakt wykonany został z papierowych liści oraz szklanych żołędzi i ułożony został na atłasowej poduszce w kolorze kremowym. Pośrodku znajduje się napis: 1896 / 23 stycznia / Budapeszt. Z prawej strony zwisają dwie szarfy: czerwona i biała z naturalnego jedwabiu. Na czerwonej widnieje napis: Twórcy / „Polonii” i „Racławic”/ Janowi Styce, a na białej: Hołd / Stowarzyszenia Polaków / w Budapeszcie. Węgierska Polonia wyraziła w ten sposób podziw i szacunek dla malarza, który swą sztuką trafiał do szerokiego kręgu odbiorców. Co ciekawe, Stowarzyszenie Polaków w Budapeszcie – ofiarodawca wieńca – działa w naddunajskiej stolicy do dziś. Jest to najstarsza polonijna organizacja na Węgrzech, która powstała w 1867 roku.
W 2023 roku w związku z obchodami 175. rocznicy powstania na Węgrzech (1848-1849) oraz Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej wrocławskie Towarzystwo Polsko-Węgierskie im. Mieczysława Woronieckiego zorganizowało uroczysty koncert i dwa odczyty związane z Janem Styką i Alajosem Stróblem – artystami, którzy nie tylko dobrze się znali ale po prostu przyjaźnili się. Odczyt o węgierskim rzeźbiarzu wygłosił Gábor Tákács – historyk sztuki, a prywatnie mąż Pani Ambasador. Znakomite popiersie Jana Styki dłuta Stróbla wystawione jest na stałe w holu Muzeum „Panorama Racławicka” we Wrocławiu. Warto jeszcze wiedzieć, że Gábor Tákács jest także autorem monumentalnego opracowania „Art collectors in Hungary. From the late 18th to the early 21st century”, wydanego w Budapeszcie w 2012 roku.
Pani Ambasador Orsolya Kovács wielokrotnie odwiedzała stolicę Dolnego Śląska uczestnicząc w organizowanych tu wydarzeniach związanych z Węgrami. Zawsze podkreślała, że przyjaźń węgiersko-polską można dziś budować tylko ciężką codzienną pracą. Jej zdaniem: Doświadczenia pokazują, że Węgrzy i Polacy – gdziekolwiek są na świecie – zawsze odnajdują siebie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zachowanie tej unikalnej i bezcennej wartości, czyli przyjaźni polsko-węgierskiej. Nasze tysiącletnie relacje są też jednym z filarów Unii Europejskiej, tak ważnej dla nas, którą należy chronić i którą staramy się wzbogacać naszymi środkowoeuropejskimi wartościami intelektualnymi, moralnymi, politycznymi i światopoglądowymi.