19 października 1984 roku agenci komunistycznej Służby Bezpieczeństwa porwali kapelana Solidarności. Jego ciało noszące ślady tortur odnaleziono 11 dni później. W rocznicę tej tragedii w Krakowie na osiedlu Szklane Domy na terenie Nowej Huty złożono kwiaty pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Wśród uczestników uroczystości byli świadkowie wspominający działalność księdza Jerzego. „Pamiętam księdza Jerzego z Nowej Huty i Warszawy. Dla wszystkich osób Jego słowa były bardzo wartościowe i pozwoliły nam przetrwać w działalności konspiracyjnej i w życiu prywatnym. Także dzisiaj, w całości zachowują swoją aktualność. Nadal są bardzo ważne, dla nas wszystkich, którzy kontynuujemy realizację ideałów solidarności” – mówi jeden z uczestników. Inny dodaje: „W nawiązaniu do wartości, jakie przekazywał nam ks. Jerzy Popiełuszko powinniśmy pamiętać, by w spokoju, bezkonfliktowo odzwierciedlać naukę, jaką pozostawił po sobie ks. Jerzy”.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko modlił się w 1984 roku z wiernymi w Krakowie. Na zaproszenie ks. Kazimierza Jancarza przybył do parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krakowie-Mistrzejowicach, gdzie w obecności tysięcy wiernych koncelebrował Mszę świętą za Ojczyznę i wygłosił kazanie. Tradycja ta została podtrzymana – w pierwsze czwartki miesiąca Duszpasterstwo Ludzi Pracy, które zapoczątkował ks. Jancarz, uczestniczy w Eucharystii w intencji Ojczyzny. Na jej zakończenie tłum śpiewa zawsze pieśń „Ojczyzno ma”.
Niedługo po tej wizycie, życie i działalność ks. Jerzego zostały brutalnie przerwane. Duszpasterz ludzi pracy został pochowany przy kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, a uroczystości pogrzebowe 3 listopada 1984 roku zgromadziły nieprzeliczone tłumy i stały się wielką manifestacją.
Św. Jan Paweł II podczas trzeciej pielgrzymki do Polski w 1987 roku długo modlił się przed Najświętszym Sakramentem w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, a później uklęknął na ziemi przed grobem ks. Jerzego, położył na nim wiązankę biało-czerwonych róż, objął ramionami płytę nagrobną i ucałował ją. Potem podszedł do Marianny Popiełuszko i powiedział, że dała Polsce wielkiego syna.
Abp Marek Jędraszewski przypomniał, że za pontyfikatu papieża Benedykta XVI w dniu 6 czerwca 2010 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie miała miejsce beatyfikacja ks. Jerzego, w której uczestniczyła mama Kapłana. Pani Marianna Popiełuszko wyznała wówczas, że Maryja wycierpiała o wiele więcej, a ona sama cierpiała razem z nią. „Byłam we łzach po śmierci syna, teraz jestem w radości. Cieszę się, że Pan Bóg pozwolił doczekać tej chwili”. Obecnie trwa proces kanonizacyjny Męczennika.
Dziś krakowski pomnik księdza Jerzego stoi na terenie kościelnym przy cysterskiej parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Osiedlu Szklane Domy w Nowej Hucie. W połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku powstało tu duszpasterstwo hutników, tu też miały miejsce największe starcia między protestującymi robotnikami a funkcjonariuszami ZOMO. Pomnik Męczennika ufundowany został ze składek społecznych z inicjatywy Zarządu Regionu NSZZ Solidarność oraz Bractwa Kurkowego. Autorem rzeźby jest prof. Czesław Dźwigaj. Uroczystego odsłonięcia pomnika w grudniu 2006 roku dokonała matka ks. Jerzego, Marianna Popiełuszko.
Monument o wysokości 6 m został odlany z brązu. Kapłan przepasany szarfą z napisem „Solidarność” w lewej ręce trzyma krzyż a prawą dłoń ma złożoną na piersiach. Postać opasana jest sznurami przypominającymi więzy, którymi przed śmiercią skrępowali go oprawcy. U stóp Męczennika siedzi orzeł a z cokołu z czerwonego granitu wyrastają kotwice – symbole nadziei. Na postumencie widnieją słowa św. Jana Pawła II: „Nie ma solidarności bez miłości”.