W kolportażu znalazł się siódmy, jesienny numer kwartalnika „Wolni i Solidarni. Między Ideą a Praktyką”. Można go zamówić wpłacając 25 złotych na konto nr 43 1020 3176 0000 5402 0277 9163 Fundacji OTACZAJ BLASKIEM z komentarzem do przelewu zawierającym adres do wysyłki oraz tekst: „na cele statutowe”. Mile widziane są maile na adres info@otaczajblaskiem.pl ze szczegółami zamówienia.
A co dostajemy za 25 złotych?
Iwo Greczko rozważa strategie przetrwania w społeczeństwie cyfrowej produkcji, a Sławomir Magala zmaga się z przestrzenią między cyferiadą a cyberiadą. Bowiem kierunek, w jakim rozwija się dziś komunikacja elektroniczna, budzi już nie tylko niepokój społeczny, ale po prostu strach.
Dwa artykuły dotyczą ochrony środowiska. Zawiódłby się ten, kto by oczekiwał tu lewackich pomysłów. Tekst Roberta W. Jankowskiego mówi o praktycznym podejściu śp. Jana Szyszko do zdrowej przyrody, w której mieszkamy i wspomina jego walkę z ideologicznie motywowanymi eko-anarchistami. Teoretykiem ochrony przyrody okazuje się być zmarły w 2020 roku angielski filozof i konserwatysta Roger Scruton. O jego poglądach na świat flory publikowanych w nieprzetłumaczonych jeszcze na polski pozycjach, pisze Paweł Mazur.
Trzonem numeru jest zapis VII Poznańskiej Debaty Wolnych i Solidarnych, która odbyła się tym razem na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie i poświęcona była dobrom wspólnym, za które trzeba zapłacić. Debatowali: Krzysztof Brzechczyn, Mirosław Murat i Leszek Rydzak wywołując szereg interesujących pytań z sali.
Jeśli chodzi o solidarność, a nawet solidaryzm, to niezawodna prof. Teresa Grabińska w swoim eseju o pokoju w chrześcijańskiej irenologii warunkuje pokój istnieniem solidarności społecznej. To dobry temat do dyskusji, wymagający jednak sporej wiedzy zarówno o historii chrześcijaństwa, jak i filozofii.
Porównania świata rosyjskiego w dwu powieściach („Lenin” Ferdynanda Ossendowskiego i „Nie trzeba głośno mówić” Józefa Mackiewicza) dokonuje Grzegorz Klonowski. Jest to doskonała analiza rosyjskości, szczególnie potrzebna obecnie do zrozumienia procesów społeczno-militarnych.
Sympatyków węgierskiej chadecji ucieszy zapewne esej Évy Petrás o meandrach tworzenia tego ugrupowania politycznego w latach 1944–1989.
W końcu numeru znajdujemy trzy recenzje: Krzysztofa Brzechczyna (Gdyński Festiwal Filmowy: Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci), Blanki Ciborowskiej („Historia nie tak odległa” Bożeny Sand-Tasak) i Zbigniewa Kuźniara („Człowiek i wartości w transhumanizmie” Teresy Grabińskiej).
Numer zamyka angielskojęzyczne streszczenie. Każdy artykuł ma notę biograficzną, bowiem związani z różnymi uczelniami autorzy kwartalnika nie są anonimowi, a wydawca cieszy się z tak zacnego grona autorów.
28.10.2024