Śp. Marian Malecha
Zm. 18 października 2024
Członek Solidarności Walczącej, działał w grupie Antoniego Ferenca. Początki drukowania Barbary Sarapuk miały miejsce właśnie u Pana Mariana „w jakimś białym domku” . Represjonowany w czasach komunistycznych.
Śp. Ireneusz Zrobek
13 stycznia 1964 – 1 października 2024
W latach 1982–1989 działał w strukturach „Solidarności” oraz „Solidarności Walczącej”. Kolportował bibułę, brał udział w manifestacjach i strajkach głodowych (Kraków-Bieżanów) oraz w uroczystościach patriotycznych organizowanych w rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Za działalność opozycyjną wielokrotnie był bity i aresztowany. Wierny uczestnik pocztu sztandarowego Stowarzyszenia Solidarność Walcząca.
Śp. Roman Zwiercan
28 sierpnia 1962 – 21 września 2024
Działacz opozycji antykomunistycznej, członek Komitetu Wykonawczego „Solidarności Walczącej”, filar trójmiejskiego oddziału Solidarności Walczącej, w okresie 1980-1990 poszukiwany 3,5 roku listem gończym przez SB, trzykrotnie więziony, łącznie 4 lata. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Solidarności Walczącej. Wielki polski patriota.
Śp. Anna Pikiel-Tarnawska
12 sierpnia 2024 roku w wieku 96 lat zmarła Anna Pikiel-Tarnawska, osoba niezwykle zasłużona dla „Solidarności” i „Solidarności Walczącej”. W stanie wojennym wykazała się ogromną odwagą i poświęceniem udostępniając swój dom rodzinny podziemnym strukturom opozycji antykomunistycznej. 17 czerwca 2017 roku Pani Anna została odznaczona Krzyżem Solidarności Walczącej.
Śp. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski
7 września 1956 – 9 stycznia 2024
Katolicki kapłan obrządków ormiańskiego i łacińskiego, duszpasterz Ormian i osób niepełnosprawnych, prezes Fundacji im. Brata Alberta, działacz opozycji antykomunistycznej. Kapelan Solidarności w nowohuckim Duszpasterstwie Ludzi Pracy. Dwukrotnie ciężko pobity przez SB w PRL. Historyk kościoła, poeta i publicysta. Laureat nagrody IPN Kustosz Pamięci Narodowej. Domagał się prawdy w życiu publicznym. Zabiegał o upamiętnienie ofiar i potępienie sprawców ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Rzecznik lustracji w kościele katolickim. W 2006 roku za działalność opozycyjną odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Śp. Ewa Rozwód
6 października 1958 – 8 lipca 2024
Zaprzysiężona działaczka z oddziału SW Tarnobrzeg, zaangażowana w sprawach wydawniczych i kolportażu niezależnych czasopism, delegatka na Walny Zjazd Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska. W 2011 roku odznaczona Krzyżem Solidarności Walczącej.
Śp. Kazimierz Gierczak
6 września 1939 – 25 czerwca 2024
We wrześniu 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego rozpoczął podziemną działalność związkową. W 1986 r. został członkiem „Solidarności Walczącej”. W sierpniu i we wrześniu 1988 roku współorganizował pomoc finansową dla strajkujących w Hucie Stalowa Wola. 30 września 1988 roku został współzałożycielem nielegalnego Komitetu Organizacyjnego „Solidarność” w Sanockiej Fabryce Autobusów. Odznaczony odznaką „Działacz Opozycji Antykomunistycznej” oraz Krzyżem Solidarności Walczącej.
Śp. Maria (Majka) Dłużewska
26 września 1951 – 10 maja 2024
Majka Dłużewska, aktorka, dziennikarka, reżyser, scenarzystka, okazywała wielką odwagę w czasach, gdy jej brakowało. Walczyła z cenzurą tworząc w drugim obiegu. Swoją wrażliwość i odwagę wykorzystała realizując dokumenty o katastrofie pod Smoleńskiem. Przystąpiła do Solidarności we wrześniu 1980 roku. W stanie wojennym, w podwarszawskim Ursusie współorganizowała msze święte za Ojczyznę w kościele św. Józefa Robotnika. Była zaprzysiężonym członkiem Solidarności Walczącej. Kolportowała jej wydawnictwa. Jako emisariuszka SW przebywała w Stanach Zjednoczonych i w Australii. Była zatrzymywana i przesłuchiwana. Odznaczona pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Śp. Zdzisława Ferenc
10 października 1948 – 27 stycznia 2024
Od 1978 roku zajmowała się kolportażem podziemnych wydawnictw. W grudniu 1979 roku wzięła udział w pochodzie uformowanym po mszy św. w Archikatedrze Wrocławskiej w intencji ofiar Grudnia ’70. W stanie wojennym, razem z mężem Antonim, prowadziła w mieszkaniu duży punkt kolportażowy. Od jesieni 1982 roku współpracowała z „Solidarnością Walczącą”. W latach 1982-1985 wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana. Została odznaczona Krzyżem Wolności i Solidarności.
Śp. Ryszard Kożuch
17 lipca 1936 – 21 stycznia 2024
Urodził się w Józefówce na Ukrainie. Podczas wojny wywieziony na Sybir z matką i trójką rodzeństwa. W latach Solidarności i stanu wojennego współpracował z SW. Kolportował książki i bibułę, przechowywał duże ilości papieru. Aresztowany w maju 1984 r. przesiedział do lipcowej amnestii. Po wyjściu wznowił działalność. Rozwoził z Ewą Pielachą książki wydawane przez SW do miejsca odbioru przez kolporterów.
Śp. Marian Stachniuk
8 września 1955 – 2 listopada 2023
Od 1989 r. w NSZZ „Solidarność”, wiceprzewodniczący Komitetu Założycielskiego w Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Działacz podziemnej „Solidarności” i „Solidarności Walczącej”. Współtwórca Porozumienia Prasowego „Solidarność Zwycięży”, współorganizator kolportażu i akcji ulotkowych, drukarz podziemny, redaktor pisma „Solidarność Zwycięży”, więzień polityczny.
Śp. Krzysztof Wolf
7 grudnia 1959 – 1 sierpnia 2023
Był członkiem NSZZ „Solidarność” Huty Warszawa. Zaangażował się w działalność podziemnego MRK „S”. Od początku współpracował z Solidarnością Walczącą, najpierw indywidualnie, potem od 1985 w ramach porozumienia SW z MRK „S”. Uczestniczył w nadawaniu audycji „Radia Solidarność”, był kolporterem i organizatorem druku podziemnych pism. Wielokrotnie brał udział w organizacji niezależnych demonstracji, których nadrzędnym celem było odsunięcie komunistów od władzy i odzyskanie przez Polaków podmiotowości. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Solidarności Walczącej.
Śp. Stanisław Zając
5 maja 1950 – 7 kwietnia 2024
W latach 1980-1981 należał do NSZZ „Solidarność”. Po 13 grudnia 1981 zaangażował się w działalność w zakładowych podziemnych strukturach związkowych. Od lutego 1982 był działaczem Grup Oporu „Solidarni”. Początkowo zajmował się kolportażem podziemnych wydawnictw, brał udział w akcjach ulotkowych. Od jesieni 1982 wszedł w skład tzw. Grup Specjalnych, będących struktura bojową GO „Solidarni”. Po 1989 działał aktywnie w strukturach NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze. Należał do Stowarzyszenia Solidarność Walcząca. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarność oraz Krzyżem Służby Niepodległości.
Porucznik Mieczysław Frąckiewicz (John Franklin)
3 listopada 1919 – 4 czerwca 2024
W wieku 104 lat zmarł porucznik Mieczysław Frąckiewicz, znany w Anglii jako John Franklin, ostatni polski weteran lotnictwa z okresu II wojny światowej. Urodzony w Sopoćkiniach (dzisiejsza Białoruś), w 1939 zesłany na Sybir, żołnierz Władysława Andersa, od końca 1942 roku lotnik-radiooperator Dywizjonu 304, weteran Polskich Sił Powietrznych. Odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych oraz polskimi orderami, Krzyżem Zesłańców Sybiru, Złotym Medalem Zasługi dla Obronności Kraju oraz medalem Pro Patria. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii. W 1949 roku przyjął brytyjskie obywatelstwo, wkrótce potem zmienił imię i nazwisko na John Franklin.
Cześć Ich pamięci!